Zateplený dům sníží potřebu tepla o polovinu

Vládní program zateplování přinese úsporu tepla na vytápění o více než 54 procent. Vyplývá to ze zprávy o poskytnuté podpoře do oblasti bydlení prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení.

Vládní program zateplování by měl přinést úsporu tepla na vytápění o více než 54 %. Vyplývá to ze zprávy o poskytnuté podpoře do oblasti bydlení prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení, podle které se realizací zateplovacích prací dosáhne snížení potřeby tepla na vytápění o 75,884 GWh za rok, což představuje úsporu o více než zmiňovaných 54%.

Dosažená úspora potřeby tepla na vytápění bude v jednotlivých krajích Slovenska od 46,4% do 57,2%. Kabinet Roberta Fica vyčlenil loni na financování programu 71 milionů. eur získaných ze sporného prodeje emisních povolenek.

Nejvíce zateplují v Žilinském kraji
Celkově Státní fond rozvoje bydlení podpořil v loňském roce zateplení 311 bytových domů a 35 rodinných domů. Výše podpory pro bytové domy přitom dosáhla 70,242 milionu. eur a pro rodinné domy 628,8 tis. eur. Stát tak podpořil obnovu 14 740 bytů a 35 domů.

Nejvíce projektů se v rámci programu zateplování podpořilo v žilinském kraji, a to 67, avšak nejvíce bytů až 3 069, jakož i nejvyšší částka úvěrů 16,645 milionu. eur, směřovala do bratislavského kraje.

Fico: Další kolo
Resort hospodářství vyhodnotil program zateplování z hlediska efektivnosti čerpání peněžních prostředků jako jedno z nejúspěšnějších protikrizových opatření. Premiér Robert Fico přitom prosazuje myšlenku dalšího vyčlenění prostředků na tento projekt.

„Věřím, že v letošním roce se nám podaří naakumulovat další finanční zdroje,“ řekl Fico v polovině března při hodnocení plnění programového prohlášení vlády.

Vláda odsouhlasila loni program zateplování na návrh Rady pro hospodářskou krizi. Projekt měl pomoci ztlumit důsledky hospodářské krize. Do programu zateplování se mohly zapojit fyzické a právnické osoby, které mohly požádat o bezúročný úvěr se splatností maximálně 15 let na profinancování plné výše způsobilých nákladů stavby.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Lidé myslí a nakupují více ekologicky

Prodej ovládnou v nejbližší budoucnosti bio potraviny, nákup přes internet a second handy. Nové trendy již mění statistiky spotřebitelského chování v Evropě. Evropané nenakupují méně....

SkyToll musí garantovat výběr mýta do konce roku

Společnost SkyToll, a. s., musí garantovat poskytování služby elektronického výběru mýta do konce letošního roku. Místopředseda představenstva a ředitel úseku zpoplatnění a informačních technologií Národní...

Náročnou mechanickou prací v zahradě je rývání

Rýlování je jedna z nejnáročnějších mechanických prací v zahradě. Nedostatečným, ale i nadměrným rýváním však můžeme půdu v ​​zahradě poškodit. Pro TASR to uvedl...

Více rajčat? Zmutujte geny

Americkým vědcům z Cold Spring Harbor Laboratory ve státě New York se podařilo v rajčatech jedlých (Solanum lycopersicum) objevit gen, který je zodpovědný za...

Jarní ošetření

Ustálené jarní počasí umožňuje bez větších problémů začátek jarních prací. Stejně tak ošetřování proti chorobám a škůdcům lze provádět v optimálním období včetně ideální...