Silný rubl prodražuje ruský export. Experti se obávají negativních následků

Pokud bude pokračovat trend posilování ruské měny rubl, která již dosáhla úrovně, jaké nebyly zaznamenány za uplynulých sedm let, může to poškodit firmy v zemi.

Upozornil na to ve středu ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Rešetnikov. TASR o to informuje na základě zprávy AP.

Silný rubl prodražuje ruský export
Rubel dosáhl historických minim v prvních týdnech poté, co Rusko koncem února vyslalo na Ukrajinu své vojáky. Ruská měna tehdy klesla až o 50 procent na 150 rublů za americký dolar. Potom se však začala zotavovat a tento měsíc dosáhla nejvyšší směnný kurz od května 2015.

Oficiální směnný kurz ruské centrální banky byl ve středu na úrovni 52,9 rublu za dolar.

Přestože někteří tuto sazbu považují za znak toho, že Rusko překonává západní sankce, silný rubl zároveň prodražuje ruský export.

„Myslím si, že mí kolegové potvrdí, že ziskovost mnoha odvětví, dokonce i orientovaných na export, se při současném směnném kurzu stala negativní,“ citovaly Rešetnikova ruské tiskové agentury.

Hrozba poklesu objemu výroby
„Pokud taková situace potrvá ještě několik měsíců, domnívám se, že mnohé podniky mohou přijít nejen na myšlenku omezit investiční procesy, ale také na potřebu upravit současné plány výroby a snížit objemy výroby,“ dodal.

Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová tento měsíc navrhla, že Rusko by mělo obecně přeorientovat svou ekonomiku a nespoléhat na příjmy z exportu.

Analytici tvrdí, že síla rublu odráží vysoké globální ceny ropy a zemního plynu. A zároveň rozsáhlé sankce Západu znamenají, že Rusko nakupuje méně dovozu.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jarní ošetření

Ustálené jarní počasí umožňuje bez větších problémů začátek jarních prací. Stejně tak ošetřování proti chorobám a škůdcům lze provádět v optimálním období včetně ideální...

Ceny dálničních známek by se dva roky neměly měnit

Ceny dálničních známek by se v příštích dvou letech neměly měnit. V tomto ani v příštím roce se ceny známek podle ministra dopravy, pošt...

Mlékárny nakoupili o 10,8 % méně mléka než loni

Mlékárny v červenci letošního roku nakoupili celkem 72.524 tun mléka, což v meziročním srovnání představovalo pokles o 8802 t, tedy o 10,8 %.Jak dále...

Cena benzinu a nafty ve 34. týdnu vzrostla

Spotřebitelské ceny pohonných hmot ve 34. týdnu mezitýdně vzrostly při motorové naftě, 95-oktanovém, jakož i 98-oktanovém benzínu, naopak mírně se snížily u LPG.Podle Statistického...

Propad cen v průmyslu se nadále prohlubuje

Meziroční propad cen ve slovenském průmyslu se nadále prohlubuje. Podle údajů Statistického úřadu SR totiž v červenci ceny průmyslových výrobců pro tuzemsko byly meziročně...