Lidé myslí a nakupují více ekologicky

Prodej ovládnou v nejbližší budoucnosti bio potraviny, nákup přes internet a second handy. Nové trendy již mění statistiky spotřebitelského chování v Evropě.

Evropané nenakupují méně. Dokonce, většina z nich předpokládá, že to nejhorší z krize už mají za sebou. Vyplývá to z průzkumu Barometr společnosti Cetelem.

Lépe se vyvíjí i hodnocení situace v jednotlivých zemích. Ve dvanácti státech, v nichž Cetelem prováděl průzkum, se hodnocení na rok 2010 zlepšilo o 0,3 bodu na 4,5 z možných deseti. U nás lidé ohodnotili situaci příští rok na 4,6 bodu. Společnost Cetelem se ptala 8 tisíc lidí. Ze Slovenska jich bylo pět set.

Důležité je, za co platí
Lidé jsou podle průzkumu ochotni nakupovat, ale přehodnocují, za co dají kolik peněz. „Dnes je nejdůležitější, zda má produkt pro zákazníka přidanou hodnotu. Tehdy je ochoten za něj zaplatit i více peněz,“ řekl včera Pascal Roussarie, manažer studie Barometr. Právě proto je možné, že lidé sice nakoupí při cestě na dovolenou letenky v nízkonákladových leteckých společnostech, ale připlatí si za lepší hotel, popsal.

Ľubomír Drahovský, analytik společnosti Terno, však upozorňuje, že na Slovensku se musí vnímat rozdíly v jednotlivých regionech. Jinak se podle něj chovají lidé v Bratislavě či v Košicích a například v Lučenci. „Spotřebitelské chování závisí zejména na míře nezaměstnanosti.“ Právě proto jsou podobné průzkumy v současnosti sporné. Situace v obchodě se totiž podle něj rychle mění.

Bio potraviny jsou v módě
Jako jeden z nejvýraznějších trendů mezi spotřebiteli je podle průzkumu Barometr nákup bio potravin. Téměř 40 procent dotázaných Slováků řeklo, že často kupují bio produkty. Podobný trend je iv ostatních zemích průzkumu. Nejméně bio produkty nakupují Češi, jen 22 procent.

Lidé však ekologicky přemýšlejí také při používání recyklovaného papíru, produktů lokální výroby, které mají omezit znečištění ovzduší či při úpravách domácností, které jim mohou snížit výdaje. V ekologickém chování jsou Slováci nad průměrem.

Naopak produkty pod označením fair trade jsou na tom mnohem hůře. V průměru je nakupuje jen 10 procent lidí. U nás jsou to tři procenta. Fair trade jsou produkty, které vyrábějí malí podnikatelé v rozvojových zemích, například v Africe. Jedná se zejména o kávu či čokoládu. „Bio produkty považují zákazníci za takové, které pomohou přímo jim. Fair trade je nákup, který pomáhá někomu daleko. Ve všech sledovaných zemích platí, že lidé raději pomohou sobě než jiným,“ řekl Roussarie.

Antikvariáty přejí čtenářům
Dalším trendem v Evropě je nakupování v bazarech. Zákazníci to už vnímají jako cestu k věcem vyšší hodnoty. I když jsou produkty již použity, je to podle nich lepší, než koupit věci s nižší hodnotou.

V second handech však už nepřevládá jen oblečení jak tomu bylo v minulosti. Lidé nejvíce nakupují věci související s kulturou. Jedná se například o použité knihy, CD či videohry. Zájem je io ojetá auta. Naopak nejméně nakupují použité sportovní potřeby a zahradní techniku. Oproti státům západní Evropy v nákupu použitých produktů zaostáváme. Nákup v bazarech stále vnímáme dehonestující mnohem více, než například lidé ve Velké Británii, v Maďarsku či ve Francii.

Kromě boje se second handy musí podle Roussarie prodejci zápasit také s internetem. Lidé podle něj už přešli na taktiku, že si nejprve prohlédnou nabídku na internetu, a pak ji srovnávají s tou v kamenných obchodech. „Role prodavače dnes není přesvědčit, ale vyjednávat,“ řekl.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jarní práce v zahradě

Pro pěstitele s výskytem této karanténní choroby je toto ošetření v podstatě povinným preventivním opatřením. Protože je počasí již dva týdny teplotně mírně nadprůměrné, urychluje...

Více rajčat? Zmutujte geny

Americkým vědcům z Cold Spring Harbor Laboratory ve státě New York se podařilo v rajčatech jedlých (Solanum lycopersicum) objevit gen, který je zodpovědný za...

Trávník zakládáme při teplotě vyšší než pět stupňů Celsia

Zakládání trávníku vyžaduje teplotu vzduchu více než pět stupňů Celsia a dostatek vláhy. Přestože se trávník může za těchto základních podmínkách zakládat po celý...

Ceny dálničních známek by se dva roky neměly měnit

Ceny dálničních známek by se v příštích dvou letech neměly měnit. V tomto ani v příštím roce se ceny známek podle ministra dopravy, pošt...

Striptýz: Decentní show, ovšem i pořádné vzrušení

Striptýzové vystoupení se hodí na různé akce, může jít o decentní show, která pobaví, ovšem i pořádně vzrušující zážitek. Rozmanitá nabídka umožňuje najít to...