Houby si můžeme vypěstovat iv zahradě

Zájem o pěstování hub nejen v průmyslových, ale i domácích podmínkách narůstá díky novým informacím o jejich gastronomických a léčebných vlastnostech.

K tomu, abychom si vypěstovali houby na zahradě, stačí koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím a začít pěstovat. Houby lze pěstovat v pařeništi na slámě, kukuřičných řízcích, na větvích nebo špalcích. Nejtěžším úkolem pro pěstitele je příprava substrátu a jeho naočkování. Proto například pěstitelé žampionů dávají přednost koupenému houbovému substrátu, který stačí jen rozbalit, zalévat a čekat na úrodu.

Nejvhodnější houbou pro začínající pěstitele je límečka slámomilná. Dá se pěstovat na slámě, kterou stačí namočit, naočkovat sadbu a pak už jen sklízet plodnice. Je však třeba najít stinné místo, abychom nemuseli stále zalévat.

Pro pěstování hlívy ústřičné stačí také sláma nebo dřevo. Od setby do sklizně projdou jen tři týdny. Nebezpečné je přerůstání hlívy, protože hrozí riziko většího množství uvolňování spor, které jsou alergenní.

Chceme-li v zahradě pěstovat houby, které rostou ve volné přírodě, musíme pro ně vytvořit vhodné podmínky. Hlavní je najít starší plodnice hub v přírodě, které pak rozdrobíme ve vodě. Tou pak polijeme vytvořený substrát vhodný pro konkrétní druh hub. Takto lze pěstovat například půvabnici fialovou (nejlépe pod rybízem) a hnojník obecný (na starém kompostu). Pro pěstování na větvích a špalcích je vhodných několik druhů hub. Je to hlavně uchovec bezový (z lesa přineseme větev s násadou a pěstujeme na bezovém nebo akátovém dřevě), polnička topolová (na topolovém dřevě). Z lesa si můžeme přinést i část větve, na které rostla plamínka sametově hloubková nebo šupinačka menlivá. Zakopeme-li ho v zahradě na stinném místě, po čase tam vyrostou trsy plodnic. Pro někoho je překvapením, že houževnatec jedlý (shiitake) neroste jen v Japonsku, ale také na Slovensku. Můžeme jej pěstovat na odumřelých dubových kmenech. Velmi chutnou tanečnici polní nejlépe přesadíme do zahrady s celým trsem trávy, který zakopeme do trávníku.

K dalším vhodným místům pro pěstování hub patří sklep, garáž nebo sklad. Nejvíce žádanou houbou pěstovanou v těchto podmínkách je žampion. Při dodržení doporučených podmínek (vytvoření téměř sterilního prostředí o teplotě 18 až 20°C, stále vlhký substrát, později přenos do chladnějšího prostředí) můžeme zhruba za měsíc sklízet první úrodu.

V bytě nebo na balkoně je pěstování hub poměrně problematické vzhledem k častým změnám přírodních podmínek. V květináčích lze pěstovat prášnice, penězočka smrková a tanečnice polní.

V poslední době se experimentuje také s pěstováním exotických hub. Patří k nim hlíva miskovitácitrónovožlutá a hlíva lososovorůžová, která jsou atraktivní svým zbarvením a chutí. Zvyšuje se také zájem o pěstování hub s léčivými vlastnostmi: korálovce ježovitého, lesklokorky obyčejné (houba nesmrtelnosti), trudník pestrého (využívá se v tradiční čínské medicíně) a klanolupeňovky obyčejné.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem vánočního období,...

Evropané nenakupují pro krizi méně, ale kvalitněji

Obyvatelé Evropy vlivem hospodářské krize změnili svůj postoj ke spotřebitelskému chování, což se projevuje především snahou o nákup kvalitnějších výrobků, ekologičtějším přístupem k jednotlivým...

Propad cen v průmyslu se nadále prohlubuje

Meziroční propad cen ve slovenském průmyslu se nadále prohlubuje. Podle údajů Statistického úřadu SR totiž v červenci ceny průmyslových výrobců pro tuzemsko byly meziročně...

Silný rubl prodražuje ruský export. Experti se obávají negativních následků

Pokud bude pokračovat trend posilování ruské měny rubl, která již dosáhla úrovně, jaké nebyly zaznamenány za uplynulých sedm let, může to poškodit firmy v...

Více rajčat? Zmutujte geny

Americkým vědcům z Cold Spring Harbor Laboratory ve státě New York se podařilo v rajčatech jedlých (Solanum lycopersicum) objevit gen, který je zodpovědný za...