Rozvěšeli jste už budky

Určitě jste si všimli, že ptáčata se již přestala zajímat o krmítko, do kterého jste jim přes zimu sypali dobroty. Hašteří se na střechách, hlasitě na sebe upozorňují a možná odhalili na vaší zateplené střeše místa, ze kterých vyhazují skleněnou vatu.

Pokud jste tak dosud neučinili, měli byste spěchat s rozmístěním budek pro hnízdění ve své zahradě. Ptáci hledající potravu pro svá mláďata vysbírají z vaší zahrádky veškerý hmyz, který by mohl uškodit úrodě. Nejednou se stává, že po prvním úspěšném hnízdění se okřídlenci každý rok vracejí na totéž místo.

Dobrý model vydrží i deset let
Výroba budky není náročná a vystačíte si is nejjednodušším ručním nářadím. Vyrobena by měla být z přírodních materiálů, nejlépe z desek tlustých dva až tři centimetry. Neztrácejte čas jejich hoblováním a nechte jejich povrchu hrubší strukturu, která poskytne ptákům možnost zachytit se. Pokud existuje něco, co na budku určitě nepatří, je to bidélko umístěné pod vletovým otvorem.

Každá budka se skládá ze čtyř stěn, mezi něž je vsazeno dno. Aby do budky nezatékalo, dno by mělo být z bočních stran lemováno bočnicemi. Ke spojování můžete použít hřebíky nebo šrouby, podle toho, co najdete. Důležité je, aby díly doléhaly co nejtěsněji. Do budky, ve které je průvan, se ptáčatům moc nechce.

Stříška vyspádovaná směrem dozadu, s přesahem přes stěny budky, zajistí její odolnost vůči vodě. Je výhodné, pokud ji budete moci kdykoli z budky odstranit. Jen málokteré ptáky si dokážou budku před hnízděním či po něm vyčistit a tak zůstane tento úkol na vás. Jinak se budka časem zaplní a ptáci nebudou mít místo k vytvoření hnízda.

Zda se rozhodnete pro povrchovou úpravu nátěry, které ochrání dřevo před povětrnostními vlivy, je pouze na vás. Dostatečná tloušťka desek však odolá ve vnějším prostředí bez ochrany déle, než si myslíte. Ptáčata si na barevný luxus nepotrpí a zápach chemikálií je může odradit.

Každý druh má jiné požadavky
Budky se liší svojí velikostí a průměrem vletového otvoru. Zatímco ty nejmenší si vystačí se dnem 10×10 centimetrů a 25centimetrovou výškou, jakýmsi rozměrovým univerzálem je formát 15×15×20 cm. Jedná se však o rozměry vnitřního prostoru, takže celkové rozměry budou větší o dvojnásobek tloušťky materiálu.

Vletový otvor patří na čelo pod stříšku a jeho průměr se pohybuje v rozsahu od 3 do 5 centimetrů. Má poskytnout nejen bezpečný vlet do budky, ale také soukromí a ochranu. Samostatnou kategorií jsou polobudky, u kterých je překryta pouze dolní polovina čela. Vyhledávají je hlavně trasochvosty a muchariky.

Dobré budky lze vyrobit iz dřevěné kulatiny. To ovšem už chce kus dovednosti a nářadí.

Kam s nimi?
Budky je třeba umístit na místa, kde se ptáci cítí bezpečně. Důležité je, aby jim poskytli ochranu před predátory. Přibít je lze do koruny stromu, ale hřebík je třeba nechat vyčuhovat, aby měl strom prostor pro další růst. V husté koruně či porostech si však ptáci budku neoblíbí. Polobudky pro trasochvosty je nejvhodnější umístit vysoko na fasádu budovy či její štít. Obecně je třeba hledat vždy tichá a klidná místa.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jak si říct o vyšší mzdu či plat poradí pracovní portál MyJobsi.cz

Je obtížné odhadnout správnou chvíli a způsob, jak si říct o lepší finanční ohodnocení. Pokud tedy nemáte ve své práci stanoveno pravidelné zvyšování předpisem...

Ceny dálničních známek by se dva roky neměly měnit

Ceny dálničních známek by se v příštích dvou letech neměly měnit. V tomto ani v příštím roce se ceny známek podle ministra dopravy, pošt...

Náročnou mechanickou prací v zahradě je rývání

Rýlování je jedna z nejnáročnějších mechanických prací v zahradě. Nedostatečným, ale i nadměrným rýváním však můžeme půdu v ​​zahradě poškodit. Pro TASR to uvedl...

Houby si můžeme vypěstovat iv zahradě

Zájem o pěstování hub nejen v průmyslových, ale i domácích podmínkách narůstá díky novým informacím o jejich gastronomických a léčebných vlastnostech. K tomu, abychom si...

Mlékárny nakoupili o 10,8 % méně mléka než loni

Mlékárny v červenci letošního roku nakoupili celkem 72.524 tun mléka, což v meziročním srovnání představovalo pokles o 8802 t, tedy o 10,8 %.Jak dále...