SkyToll musí garantovat výběr mýta do konce roku

Společnost SkyToll, a. s., musí garantovat poskytování služby elektronického výběru mýta do konce letošního roku.

Místopředseda představenstva a ředitel úseku zpoplatnění a informačních technologií Národní dálniční společnosti; s., (NDS) Jaroslav Ivanco o tom informoval v souvislosti s blížícím se uplynutím smlouvy o provozu mýtného systému 31. prosince 2022.

Garance správného přerozdělení financí
„Čeká nás těžké jednání do září, za kolik as jakým parametrem se dohodneme se SkyToll-em, že nám bude garantovat dostupnost toho, abychom mohli správně všem (dopravcům) vyplatit peníze. Mluvíme o desítkách milionů eur, které tam jsou,“ řekl ve středu Ivanco v parlamentním hospodářském výboru, kde diskutovali o novém mýtném systému.

Autodopravci, kteří vloží kredit do palubní jednotky svého motorového vozidla, odejdou do zahraničí a po čase se vrátí, by se měli i po změně v mýtu na přelomu let dostat zpětně ke svým penězům a ve správné částce.

\“Nebudeme všem vracet všechno, jen tolik, kolik jim patří,\“ uvedl zástupce dálničářů.

Nový systém se prověřuje, nestihne se zavést včas
Nový národní mýtný systém již v režii státu nestihnou zavést od začátku příštího roku, po uplynutí smlouvy se SkyToll-em.

Tendr na vybudování mýtného systému a poskytování služeb technické podpory, který trvá od konce roku 2020, ještě prověřuje Úřad pro veřejné zakázky. Důvodem jsou námitky proti vyhodnocení nabídek. Po skončení této soutěže bude ještě zapotřebí čas na implementaci nového mýtného systému.

Navíc dálničáři ​​ještě vyhlásí nově soutěž na mýtné služby. Čas do zavedení nového domácího mýtného systému mají vykrýt poskytovatelé Evropské služby elektronického výběru mýta (EETS), kterou by měli v ČR zprovoznit v září letošního roku. Výběr mýta by tak měl být zajištěn i od začátku příštího roku.

Náklady na provoz nového mýtného systému se po jeho zavedení mají snížit postupně zhruba na 10 procent z ročních výnosů. Aktuální náklady se z minulé úrovně 50 procent postupně snížily po změnách v mýtném systému od roku 2020.

„Nazýváme to optimalizace a opravy mýtného. Stát využíval službu nějakým způsobem, přistoupili jsme k výrazné revizi toho, jak způsobné, dnes se pohybujeme na 30 procentech. Je to limit, který nám ještě umožňuje používání služby tak, jak je koncepčně postavena,“ přiblížil Ivanco.

Snížení nákladů na mýtné podle něj umožní změna využívání technologie a postupů. „Naučili nás to země kolem, které přišly s inovacemi, a proto se blížíme k 10 procentům,“ dodal.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Evropané nenakupují pro krizi méně, ale kvalitněji

Obyvatelé Evropy vlivem hospodářské krize změnili svůj postoj ke spotřebitelskému chování, což se projevuje především snahou o nákup kvalitnějších výrobků, ekologičtějším přístupem k jednotlivým...

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až překvapivě málo....

Lidé myslí a nakupují více ekologicky

Prodej ovládnou v nejbližší budoucnosti bio potraviny, nákup přes internet a second handy. Nové trendy již mění statistiky spotřebitelského chování v Evropě. Evropané nenakupují méně....

Zemědělci obdrží dodatečnou pomoc

Půdohospodářská platební agentura vyplatí zemědělcům výjimečnou pomoc ze zdrojů EU ve výši 5 239 169 eur, k níž SR přiděluje dodatečnou pomoc ze státního...

Houby si můžeme vypěstovat iv zahradě

Zájem o pěstování hub nejen v průmyslových, ale i domácích podmínkách narůstá díky novým informacím o jejich gastronomických a léčebných vlastnostech. K tomu, abychom si...