Honí se vám hlavou myšlenky, že druhá strana bude během mediace lhát? A že kvůli tomu bude celý proces naprosto zbytečný? Zjistěte, jaké techniky může mediátor používat, aby lžím a manipulaci zabránil.
Je možné během mediace lhát?
Někteří lidé pod pojmem mediace vidí jen další příležitost pro konflikt. Domnívají se, že mediaci může pomyslně vyhrát ten, kdo umí lépe manipulovat a přesvědčovat a má lepší charisma.
Pravda je však jiná. Ve skutečnosti je mediace prostorem pro dialog, porozumění a také hledání společných řešení. Mediátor pomáhá svým klientům docílit efektivnější komunikace a najít takové řešení, které bude všem účastníkům vyhovovat. Nemyslete si proto, že z mediace může odejít někdo jako vítěz a někdo jako poražený. Buď klienti během mediace k oboustranně přijatelné dohodě dojdou, nebo nikoliv.
TIP: Osvojte si mediační techniky pro řešení sporů ihned uplatnitelné v praxi. Pomůže vám s tím kurz mediace.
Mediátor nesupluje roli soudce
Někteří lidé mají strach, že mediátor bude během mediace stranit tomu druhému. A že se nechá jedním z účastníků ovlivnit. Pravdou ale je, že mediátor není soudce. A ani terapeut. Jedná se spíše o průvodce procesem komunikace a řešení problémů.
Úkolem mediátora není rozhodovat o tom, kdo má a nemá pravdu. Spíše si klade za cíl vytvořit prostor, ve kterém budou moct všichni účastníci vyjádřit své pocity, potřeby a zájmy.
Jak může mediátor bránit lžím
Pokud přece jen jedna ze stran konfliktu manipuluje nebo lže, má mediátor několik možností, které mu s tímto problémem mohou pomoct.
Předně je nutné se zaměřit na přímou komunikaci. V mediačním jednání jsou zpravidla po celou dobu přítomny obě strany konfliktu. Díky tomu mohou slyšet, co druhá strana říká a zároveň na to bezprostředně reagovat.
Mediátor může využívat také kladení otázek jednotlivým stranám konfliktu a s jejich pomocí vyjasnit nějakou situaci.
Pokud jedna ze stran sporu získá pocit, že druhá strana lže, může být mediace kdykoliv ukončena.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.